Jak przygotować się na ważną zmianę w życiu? 0
Jak przygotować się na ważną zmianę w życiu?

Przede wszystkim należałoby zacząć od analizy status quo, tego jaka rzeczywistość nas otacza, z czym do tej zmiany wchodzimy i jak to przełoży się na wdrożenie zmiany.

Tworząc swój własny model takiej analizy, zainspirowałam się metodami pomagającymi działom HR oraz tym, co pomocne jest przy tworzeniu nowego biznesu.

Pierwszą inspiracja była HRowa metoda feedbacku 360, gdzie pracownik jest oceniany przez osoby, z którymi współpracuje na różnych płaszczyznach, dzięki czemu można uzyskać bardzo szeroki ogląd na jego postawy, zachowania i umiejętności.

Drugą metodą, którą postanowiłam zaadoptować do mojego modelu jest ogólnie idea biznes planu, gdzie analizujemy warunki otoczenia w których jesteśmy, inne „podmioty”, które mogą mieć na nas wpływ i nasze możliwości - to jak wyobrażamy sobie już działający biznes. Dodatkowo bardzo przydatną biznesową metodą, którą można zaadoptować do życia codziennego jest analiza SWOT. Jest to metoda pomagająca określić nam nasze mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia jakie mogą się pojawić.

Podobnie jak w biznesie, zanim podejmiemy się jakiegoś działania - otworzymy firmę robimy analizę - i myślę, że w przypadku decyzji o życiowej zmianie, także powinnismy wyjść o analizy tego jak jest i jak chcemy by było.

Wykorzystując taką analizę - tylko zrobioną samodzielnie, mamy solidne podstawy do tego, by rozpocząć proces zmiany.

 

Poniżej znajdziecie model analizy punktu wyjścia do zmiany. To 7 obszarów (luster), nad którymi warto się zastanowić/ przejrzeć się w nich zanim podejmie się decyzję o zmianie.

Na dole wpisu możecie pobrać sobie kartę do pracy, żeby spisać sobie waszą analizę. 


1. Motywacja

 

Wtórując Simonowi Sinkowi „Zacznij od dlaczego”. Czy do zmiany motywuje Cię jakiś zewnętrzny aspekt czy chcesz tego sam z siebie?

Jeśli motywacja jest zewnętrzna, a więc ktoś od nas tego wymaga, obiecuje nam coś w zamian, lub musimy to zrobić - warto zdać sobie sprawę, że taka motywacją jest z reguły słabsza i mniej skuteczna w utrzymaniu naszego zaangażowania do zmiany.

Motywacja, określa nam wiec przede wszystkim to, jak bardzo będziemy zdeterminowani ale też zadowoleni z tego, ze dokonujemy zmiany.

Zastanów się więc co Cię motywuje, czy to rzeczywiście jest dobra motywacja, czy będzie ona wystarczającym paliwem by napędzać Cię do działania przez cały proces trwania zmiany? 

 

2. Wartości

 

Motywacja może być powiązana z naszymi wartościami, jeśli nigdy nie zastanawiałeś się jakimi wartościami kierujesz się w życiu, postaraj się zastanowić co jest dla Ciebie najważniejsze? Rodzina, niezależność, pieniądze, a może rozwój?

Znajomość swojego systemu wartości pomaga w podejmowana decyzji, w osiąganiu celów - w ich stawianiu. Pamiętaj, że wartości są przekonaniami, dyskusyjne jest więc ich ocenianie, że któreś są dobre a inne złe - wszystko zależy od człowieka.

 

Z naukowego punktu widzenia wyróżniamy następujące wartości uniwersalne dla każdego człowieka (Teoria wartości Schwartza):

 • Osiągnięcia - osobisty sukces osiągany przez okazywanie kompetencji zgodnie ze standardami społecznymi
 • Hedonizm - dążenie do przyjemności, zaspokajanie własnych potrzeb
 • Stymulacja - poszukiwanie nowości, wyzwać, dążenie do ekscytującego życia
 • Kierowanie sobą - niezależność w myśleniu i działaniu, autonomiczne podejmowanie decyzji, kreatywność, wolność
 • Uniwersalizm - zrozumienie, uznanie, tolerancja troska o dobro wszystkich ludzi, ochrona przyrody, sprawiedliwość, pokój, mądrość
 • Życzliwość - troska o dobro najbliższych, przyjaźń, miłość
 • Pokora - uznanie swojej małości w świeci
 • Przystosowanie - powstrzymanie się od działań, skłonności i pobudek mających niepokoić czy ranić innych oraz naruszać społeczne normy
 • Tradycja - szacunek, akceptacja i zaangażowanie w zwyczaje i idee religii i kultury
 • Bezpieczeństwo - bezpieczeństwo osobiste, rodziny, przyjaciół, narodu
 • Prestiż - dbanie i ochrona swojego wizerunku
 • Władza - status i prestiż społeczny, kontrola ub dominacja nad ludźmi i zasobami

 

 Wartości które są blisko ze sobą na kole wartości, częściej występują razem, te położone po przeciwnej stronie wykluczają się raczej nie są możliwe by występowały jednocześnie, jeśli tak jest- powodują konflikt wartości. 

   

Spróbuj zastanowić się jak to wygląda u Ciebie? 


 Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym,  dlaczego wartości są tak ważne, polecam wpis na blogu paramieszna.

Możesz skorzystać z tego kwestionariusza wartości Schwartza do określenia swoich wartości.


 

3. Przekonania

 

Nierozerwalnie z wartościami wiążą się nasze przekonania. Warto je poznać zanim rozpoczniemy dalsze kroki naszej zmiany. Jeśli np. Postanowiliśmy zmienić pracę na etacie na działalność gospodarczą, a mamy przekonanie, że np. Praca na etacie jest bezpieczniejsza, osoby prowadzące firmy są z reguły cwaniakami, żeby prowadzić firma trzeba kombinować itp. To takie przekonania będą miały ogromny wpływ na decyzje jakie podejmiemy ale też jak będziemy oceniać nasze działania i decyzję. 

Warto pomysleć, czy jakieś utarte myśli które mamy na temat, pieniędzy, życia, bezpieczeństwa, rozwoju - a także nas samych i naszych możliwości są wspierające czy deprymujące?

Czy myślę o sobie, że sobie poradzę, czy że jestem nieudacznikiem?

Najważniejsze co musicie zrobić po tym jak określicie swoje przekonania jest to, że one nie są obiektywną prawdą - nie można określić ich prawdziwości, bo to jedynie Twój prywatny osąd na podstawie Twoich wewnętrznych filtrów. Jeśli uświadomisz sobie, że są one blokujące dalsze działanie, możesz je zmienić, to tylko przekonania :).

O przekonaniach poczytasz więcej np. tu.

 

4. Zasoby

 

Czyli po prostu co posiadasz, co może być przydatne w tym by przejść proces zmiany.

Jakie Twoje cechy, ale też inne zasoby emocjonalne czy materialne mogą posłużyć Ci do tego byś sobie poradził ze zmianą?

Określ nie tylko jakie masz mocne strony swojego charakteru, ale pomyśl o doświadczeniach, które przeżyłeś, czego Cię nauczyły, o ludziach których spotkałeś na swojej drodze, o umiejętnościach jakie nabyłeś w trakcie życia.

Przeanalizuj też, czy powyższe 3 punkty, są Twoim zasobem? Czy możesz liczyć na wzmacniające przekonania? Czy Twój system wartości jest stabilny i pomaga Ci jak kompas w chwilach gdy błądzisz?

 

Zaraz po tym co masz, zastanów się, czego Ci brakuje? Zarówno pod kątem emocjonalnym jak i praktycznym.

Czy aby osiągnąć Twój cel, musisz się nauczyć czegoś nowego, czy jest coś w Twoich przekonaniach, zachowaniu nad czym musisz popracować, co utrudnia Ci wiarę w powodzenie? Na ile możesz z tym żyć, bo np. posiadasz coś innego co może zastąpić brak? Na ile musisz zaplanować rozwój w tej dziedzinie?

 

5. Środowisko

 

Trudno dokonywać zmiany w oderwaniu od środowiska, które nas otacza. Tak jak nasze zachowania i decyzje wpływają na innych, tak na nasze decyzję może wpływać to jak wygląda nasze otoczenie.

Zastanów się więc co Twoi bliscy myślą o zmianie do której się przygotowujesz?

Czy masz wsparcie? Jaki to rodzaj wsparcia?

Czy raczej otaczają cię osoby, które nie życzą Ci dobrze albo wzmagają twoje lęki, (najczęściej wynika to z tego, że same bałyby się takiej zmiany)?

Czy otoczenie prawne, ekonomiczne w którym się znajdujesz jest jasne i stabilne? Czy jest coś o co musisz zadbać w tych aspektach zanim dokonasz zmiany?

 

6. Zmiany ukryte

 

Czy ta zmiana niesie za sobą także inne zmiany, które mogą na pierwszy rzut oka nie być widoczne? Czy jest coś co wymaga zmiany w tobie?

Np. Przechodząc na własną działalność z etatu, jak będzie wyglądał twój dzień, jak zmieni się np. twoja płynność finansowa, jak będziesz teraz jeździł na wakacje, jak poradzisz sobie z tym, że np. nie masz już kolegów z pracy, że nie tak łatwo będzie pójść na L4.

Spróbuj określić wszystkie obszary na które miana wpłynie i jak zarówno w krótko jak i w długoterminowym ujęciu zmieni ona twoje dotychczasowe życie. Wyobraź sobie, że jesteś w jej trakcie i po jej wdrożeniu - co jeszcze się zmieniło?

 

7. Konsekwencje zmiany

 

Jak masz już listę zmian dodatkowych, które mega się wydarzysz, spróbuj także wyobrazić sobie różne scenariusze wdrożenia zmiany.

Czy wiesz jaki jest pozytywny a jaki negatywny scenariusz? Co najlepsze i co najgorszego może się wydarzyć podczas procesu zmiany?

Jak poradzisz sobie gdy zmiana powiedzie się zgodnie z założeniami, co to będzie dla Ciebie oznaczało, jak będziesz się czuł?

A co jeśli zmiana nie pójdzie po Twojej myśli?

 

Postaraj się ując w tych odpowiedziach, to co ustaliłeś podczas początkowych analiz, jak twoje dlaczego,  twoje wartości i przekonania mogą wpłynąć na to jak zareagujesz w każdym wypadku.

Czy będziesz zadowolony z tych reakcji, czy są one dla Ciebie właściwe, czy musisz zrobić coś jeszcze?

 

 

Te 7 kroków analizy nas samych i nas w kontekście zmiany może być dobrym początkiem, pomoc w poczuciu, że jesteśmy gotowi do zmiany, lub, określić nad czym musimy popracować by być bardziej pewnym siebie podczas zmiany.

 

Jak już wiemy na czym stoimy, to czas na dalsze kroki pomagające przejść przez proces zmiany. Omówię je już niebawem w kolejnym wpisie :)

 

Robicie często takie analizy/podsumowania zanim zaczniecie planować zmiany, nowe cele w życiu? Może coś was zaskoczyło albo było szczególnie trudne do przyznania?

Pamiętajcie, że takie analizy są dość subiektywne, starajcie się być w nich obiektywni, ani przesadnie optymistyczni ani też nie deprymując siebie. Jeśli macie problem by odpowiedzieć na jakieś pytanie teraz, dajcie sobie czas, może odpowiedź przyjdzie za jakąś chwilę. Możecie tez zapytać o to waszych bliskich.

 

Inspirujcie się i planujcie, 

Natalia

 

Ps. Nie zapomnijcie pobrać arkusza do przeprowadzenia własnej analizy. Znajdziecie go pod wpisem. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl